Nawożenie

Pierwsze nawożenie po ułożeniu darni uzależnione jest od zasobności podłoża. W razie potrzeby może być wykonane już na kilka dni po ułożeniu. Należy wysiać nawóz dla młodych trawników. Pamiętajmy jednak, że możemy nawozić jedynie suchy, przycięty trawnik. Zasilanie trawnika podczas gdy jest on mokry, może spowodować przyklejenie się nawozu do źdźbła rośliny oraz jej porażenie i obumieranie.


Nawozów nie stosujemy podczas suszy. Po zasileniu gleby zaleca się solidnie podlać murawę, tak aby rozpuścić granulat.


Standardowo nawożenie wykonujemy 3-5 razy w sezonie, w zależności od typu i przeznaczenia trawnika. Murawy reprezentacyjne oraz sportowe wymagają częstego koszenia, co przekłada się na konieczność częstszego nawożenia.


Pierwsze wykonujemy już na przełomie marca i kwietnia. Pobudzi to murawę do wzrostu od samego początku sezonu wegetacyjnego. Najlepszym do tego celu będzie używanie mieszanek nawozowych o wielu składnikach, zawierających między innymi azot, potas, fosfor, żelazo, wapń i magnez – bezwzględnie potrzebne dla prawidłowego rozwoju murawy.


Podstawowym składnikiem jaki musimy dostarczyć wczesną wiosną jest azot np. w postaci saletry amonowej w ilości 1,5 kg/100 m2. Nawóz ten działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny, soczysto zielony kolor oraz tworzenie się zbitej i gęstej darni.


W okresie wiosenno-letnim możemy używać gotowych mieszanek nawozowych do trawników, które stosujemy według zaleceń na opakowaniu.


Ostatnie nawożenie wykonujemy do końca sierpnia pamiętając aby użyć mieszanki jesiennej, która nie zawiera azotu. Jesiennie zasilenie murawy w potas i fosfor poprawi jej kondycję oraz odporność na mróz.


Należy pamiętać, że stosowanie nawozów azotowych zakwasza odczyn gleby. Dlatego co około 3-4 lata, w zależności od potrzeby, należy wykonać wapnowanie trawnika, np. za pomocą kredy ogrodowej lub dolomitu. Małymi dawkami możemy wapnować praktycznie o każdej porze roku. Mocno zakwaszone podłoże najlepiej wapnować w okresie późnojesiennym.